Kultainen kauden aloitus Imatralla 28.9.2019!

28.9.2019

Syksyn kilpailukausi avattiin Imatralla 28.9.2019 joukkueiden, duo/triojen ja nuorten yksilöiden ikäkausikilpailuilla.

Seuramme Sarabit pre-nuorten nauhajoukkue nappasi kultaa viiden nauhan joukkueohjelmallaan. Ensimmäinen näyttö oli varsin hyvä suoritus kauden ensimmäisessä kilpailussa. Ohjelma voimisteltiin ilman tiputuksia ja tuomarit palkitsivat tytöt hienoin pistein 13.750. Valitettavasti toiseen näyttöön mahtui useita isoja virheitä ja pisteet jäivät selkeästi matalammaksi ollen 9.150. Yhteispisteillä 22.900 Sarabit saivat kultamitalit kaulaansa jättäen Elise -Vantaan pre-nuorten joukkueen hopeasijalle (yht. 17.900).

Sarabit joukkueessa voimistelevat Nella Aaltonen, Nea Civil, Minttu Hänninen, Cecilia Skyttä ja Emmi Valkama. Joukkuetta valmentaa taitava päävalmentajamme Natalia Burmak.


Duo/trio -kilpailussa Duo Marina Senjuk ja Suvi Vartiainen voimisteli niin ikään kultaa nuorten duo/trio -sarjassa kahden nauhan ohjelmallaan. Ensimmäisestä hyvin sujuneesta näytöstä, tytöt saivät pisteet 11.100. Seuravaan näyttöön mahtui enemmän virheitä ja pisteet jäivät matalammaksi, ollen 9.117. Yhteispisteillä 20.217 Duo Senjuk, Vartiainen palkittiin kultaisin mitalein. Elise-Vantaan Duo Helmi, Jyrkönen voimisteli hopealle yhteispistein 14.283. Myös seuramme duoa valmentaa Natalia Burmak.

Sekä joukkuekilpailussa että duo/trio -kilpailussa oli nähtävillä kauden ensimmäisen kilpailun jännitystä. Kilpailussa nähtiin hienoja onnistumisia sekä läheltä piti pelastuksia, mutta vielä paljon virheitä, tiputuksia ja epäonnea. Työ treenisaleilla jatkuu ja seuraavassa kilpailussa ohjelmat sujuvat toivottavasti taas hieman varmemmin. 

Joukkue- ja duo/trio -kilpailun jälkeen vuoroon pääsivät nuorten yksilöt, jossa ei nähty elisejärvenpääläisiä. Natalia Burmak jatkoi kisapäivän urakkaa nuorten A-sarjan tuomaroinnilla. 


Onnittelut kaikille mitalisteilla sekä valmentaja Natalialle. Kiitos tuomareille ja kanssakilpailijoille sekä kiitos Imatran Voimistelijoille kisajärjestelyistä.

Tulokset kokonaisuudessaan nähtävissä Kisanetissä.

Seuraavan kerran seuramme tyttöjä kilpailee kahden viikon kuluttua Imatralla Syyskeijut- yksilökilpailussa ja sen jälkeen 19.-20.10. Keravalla seuramme isännöimissä rytmisen voimistelun luokkakilpailuissa.