Luokkakilpailut 1: 1.lk, 4.lk, JM ja M

31.3.2019

Kevätkauden ensimmäiset luokkakilpailut kilpailtiin SVS Espoon isännöiminä Kampissa 30.-31.3.2019. Kilpailtavina luokkina olivat yksilöiden luokat 1., 4., JM ja M. M-luokan kilpailu toimi myös naisten SM-karsintakilpailuna.

1.luokan kilpailussa nähtiin kaksi seuramme voimistelijaa, kun kilpailuun osallistui Nalat -ryhmän Valma Lehti sekä luokkakilpailuissa ensi kertaa voimistellut Kiarat -ryhmän Kristina Galkina. Molemmat tytöt suoriutuivat hienosti valmiilla vapaaohjelmallaan ja sijoittuivat molemmat kategoriaan 2. Alkupään luokkakilpailuissa voimistelijat jaetaan tulostensa perustella neljään eri kategoriaan ja kategoriat 1 ja 2 saavuttavat luokkanousun seuraavaan luokkaan seuraavalle kaudelle. Kilpailuun osallistui peräti 224 voimistelijaa.

Seuraavana päivänä jatkettiin 4. luokan kilpailulla, jossa voimisteli neljä seuramme voimistelijaa. 4. luokan kilpailussa voimistelijat esittävät oman vapaaohjelman sekä kaksi vapaavalintaista välineohjelmaa.

Parhaiten Elise – Järvenpääläisistä voimisteli Sarabit- ryhmän Nea Civil, joka voimisteli 1. kategoriaan sijalle 14./74.! Nea voimisteli vapaaohjelman lisäksi keiloilla ja vanteella. Kategoriaan 2. Elise – Järvenpääläisistä voimistelivat Nalat -ryhmän Miila-Maxine Halonen, joka voimisteli vapaan lisäksi keiloilla ja pallolla sekä Sarabit -ryhmän Minttu Hänninen, joka voimisteli vapaan, vanteen ja naruohjelman. Seuramme Säde Kuusi voimisteli vapaaohjelman lisäksi narulla ja vanteella ja sijoittui kategoriaan 3.

Muissa sarjoissa ei nähty seuramme  voimistelijoita.

Onnittelu luokkanousun saavuttaneille tytöille sekä valmentajille; Natalia Burmakille ja Vilma Lahtiselle.

Tulokset löytyvät kokonaisuudessaan kisapalvelusta.

Kiitos SVS Espoo kilpailujärjestelyistä.