Sarabeille kultaa ikäkausikilpailuista!

18.3.2019

Ikäkausikilpailut kilpailtiin Helsingissä Töölön kisahallissa 16.-17.3.2019. Elisen isännöimissä kilpailuissa kilpailtiin kaikkissa yksilöiden ikäkausisarjoissa, nuorten joukkueiden sarjassa sekä duo/trio-sarjoissa.

Lauantaina Sarabit -nuorten joukkueemme kilpaili viiden nauhan ohjelmallaan. Sarabit voimistelivat melko varmasti molemmat suorituksensa ja kotiintuomisina oli kultamitalien lisäksi arvokasta kilpailukokemusta. Hieman kilpailutunnelmaa latisti kisakumppaneiden puuttuminen, sillä harmillisesti kisaan ei ollut muita ilmoittautuneita joukkueita. Onnea kuitenkin upea Sarabit joukkueemme sekä valmentaja Natalia Burmak.

Sarabit -joukkueessa voimistelevat Minttu Hänninen, Marina Senjuk, Cecilia Skyttä, Emmi Valkama ja Suvi Vartiainen.

Lauantain muissa sarjoissa ei voimistellut Elise – Järvenpääläisiä.

Sunnuntaina jatkettiin yksilöiden kilpailuilla. Kovatasoisessa 11-vuotiaiden sarjassa voimistelivat seuramme Claudia Leppänen sekä Miila-Maxine Halonen. Molemmat tytöt voimistelivat pakollisella keilaohjelmallaan sekä vapaavalintaisena välineenä pallon kanssa. Jännitystä oli nähtävissä tyttöjen suorituksissa, mutta kilpailukauden ensimmäisiin suorituksiin oltiin kuitenkin varsin tyytyväisiä. Yhteispisteillään Miila sijoittui kilpailun 28. ja Claudia heti Miilan perään sijalle 29.

Seuraavaksi jatkettiin 12-vuotiaiden sarjaan, jossa voimistelijat voimistelivat kahdella pakollisella välineellä keiloilla ja nauhalla. Pakolliset välineet vaihtuivat nyt tämän kauden aluksi joka toi kilpailuun oman jännityksensä. Suuren osallistujamäärän vuoksi 3. vapaavalintainen väline jätettiin pois kokonaan aikataulusyistä. Nea Civil voimisteli upeasti ilman tiputuksia keilaohjelmallaan saavuttaen omat ennätyspisteensä. Nauhaohjelmaan sen sijaan mahtui vielä isoja virheitä. Nella Aaltosen kilpailu alkoi alkuun varsin vahvasti nauhaohjelmalla, mutta loppuun mahtui harmittava riskiheiton haku ja tiputus. Nellan uusi keilaohjelma ei myöskään sujunut ja ohjelmaan mahtui vielä useampi tiputus. Virheet rokottivat kaksikon yhteispisteitä ja sijoittuivat kovatasoisen kilpailun sijoille 16. Nella ja 19. Nea. Jälleen kertyi kuitenkin paljon tärkeää kisakokemusta ja seuraaviin kisoihin lähdetään uudella tsempillä.

Yksilöt kilpailevat seuraavan kerran luokkakilpailuissa. Nea ja Miila 4. luokassa Helsingissä sekä Claudia 3. luokassa ja Nella 6.luokassa Imatralla.

Kiitos Eliselle kilpailujärjestelyistä.