Sarabeille kultaa TLS Cupista, yksilöt kisasivat välinekilpailuissa

17.5.2021

Kilpailukausi jatkui virtuaalikilpailuilla 14.-16.5., kun kilpailuvuorossa olivat Turun liikuntaseuran järjestämät TLS CUP joukkueille ja ikäkausisarjoille sekä välinekilpailut, duo/trio -kilpailut ja Stara.

Aiempina kausina menestystä kerännyt Sarabit joukkueemme avasi kilpailukautensa TLS Cupissa nuorten joukkueiden sarjassa perjantai-iltana. Tänä vuonna nuorten joukkueet kilpailevat 5 pallon ohjelmalla. Uusi ohjelma kulki hienosti kauden ekassa kisassa, vaikka virheiltä ei vielä vältyttykkään. Sarabit pokkasivat kultaiset mitalit ylivoimaisella voitolla yhteispistein upeat 33.750! Hopealle voimisteli Turun Pyrkivän Alita pistein 25.884 ja pronssille isäntäseuran TLS:n ja Raision jumppareiden yhteistyöjoukkue TLS Raju Team pistein 18.367.

Sarabit joukkueessa voimistelevat Cecilia Skyttä, Emmi Valkama, Milla Partanen, Minttu Hänninen ja Nea Civil. Joukkuetta valmentaa Natalia Burmak.

Kilpailut jatkuivat lauantaina TLS Cupin ikäkausisarjoilla, joissa mukana 11-vuotiaiden sarjassa oli Peppi Hein Sarafinat -ryhmästä. Peppi kilpaili vanne- ja keilaohjelmillaan. Pisteiden perustella keilat sujuivat tällä erää paremmin, joista hienot pisteet 10.017, jotka olivat tällä välineellä 5. parhaimmat pisteet sarjassa. Yhteispisteillä 18.934 Peppi sijoittui kovatasoisen sarjansa 11. Kilpailun voittoon voimisteli Ovon Alva Stenbäck yhteispistein 31.017. 

Sunnuntaina vuoroon pääsivät välinekilpailuiden osallistujat. 10-11 -vuotiaiden välinekilpailun yhden välineen sarjaan osallistuivat Kiarat harrastekilparyhmän voimistelijoita. Ensi kertaa kilpailuihin osallistunut Lidia Šein voimisteli upeasti sarjansa kategoriaan 1 jaetulle 5. sijalle pistein 10.300. Lidia voimisteli kilpailussa vanneohjelmalla. Samassa sarjassa seuramme Kristina Galkina sijoittui kategoriaan 4 vanneohjelmalla niin ikään. Lidiaa ja Kristinaa valmentaa Vilma Lahtinen. Sarjan voitti Ovon Pinja Junnila.

12-13-vuotiaiden yhden välineen sarjaan osallistui Sarafinat ryhmän Valma Lehti. Valma voimisteli pallo-ohjelmalla.Valma sijoittui sarjassa kategoriaan 3. Sarjan voitti Tampereen Sisun Roosa Saarinen.

12-13-vuotiaiden kahden välineen sarjassa Sarafinat ryhmän Polina Senjuk voimisteli pallo- ja keilaohjelmillaan kategoriaan 3. Sarjan voitti Ovon Emmiina Lehtimäki.

Onnittelut Sarabeille ja Natalia Burmakille voitosta. Onnittelut myös voimistelijoille ja valmentajille kilpailusuorituksista.

Kilpailun tulokset luettavissa kokonaisuudessaan kisanetissä.

Seuraavan kerran kilpaillaan jälleen ensi viikonloppuna, kun vuorossa on kauden toiset luokkakilpailut. Kilpailuluokkina tällöin yksilöiden luokat 3. ja 6., duo/triot ja stara. Elise - Järvenpääläisistä kilpailuissa nähdään 3. luokan kilpailussa Polina Senjuk ja Claudia Leppänen. Starassa mukana monta uutta ja vanhaa konkaria: Valma Lehti, Louna Virsunen, Fiona Soininen, Claudia Skyttä ja Emilia Vuorinen. Tsemppiä kaikille!