Sarabit Miss Valentine -kilpalussa Viron Tarttossa

7.3.2019

Arvostettu kansainvälinen Miss Valentine -kilpailu kilpailtiin jo 25. kerran Viron Tarttossa. Voimisteluliitto valitsi joulukuussa Sarabit -joukkueemme edustamaan Suomea yhessä nuorten maajoukkueen kanssa Nuorten FIG joukkuekilpailussa.

Työnteko treenisaleilla aloitettiin heti tiedon tultua, sillä syksyn kansallisissa joukkuekilpailuissa kilpailtiin viiden nauhan ohjelmalla ja kansainvälisissä kilpailuissa kilpailiin viiden nauhan lisäksi viidellä vanteella. Valmentaja Natalia Burmak siis laati joukkueelleen uuden vanneohjelman, jota tytöt treenasivat pikavauhtia nauhaohjelman rinnalla.

Voimistelijat matkasivat laivalla ja bussilla Tarttoon yhdessä valmentajansa kanssa torstaiaamuna 28. helmikuuta. Myöhään torstai-iltana he pääsivät kilpailupaikalle ensi kertaa harjoittelemaan ohjelmaansa. Harjoitusajat olivat vasta kilpailupäivän päätteeksi, joten päivästä tuli varsin pitkä. Joukkue sai kertaalleen tehdä vanneohjelmansa musiikilla, joka meni hyvin ja johon tiimi ja valmentaja Burmak olivat tyytyväisiä.

Ensimmäinen kilpailupäivä oli perjantaina myöhään illalla. Joukkuekilpailut alkoivat vasta klo 21.05. Sarabit -joukkueen avausohjelmassa näkyi jännitys. Uuden vanneohjelman isot heitot onnistuivat, mutta ohjelmaan mahtui myös useampi huolimattomuusvirhe. Sarabit olivat ensimmäisen päivän jälkeen jaetulla 9. sijalla ja tästä jatkettiin lauantai-illana nauhaohjelmalla.Myös lauantain suorituksessa näkyi edelleen jännittyneisyyttä, joka johti pieniin haparointeihin. Kokonaisuutena suoritus oli kuitenkin hyvä, mutta nauhaan heti ohjelman alussa tullut solmu laski pisteitä merkittävästi – pisteet ohjelmasta tasan 11.000 ja sijoitus nauhalla 10. Kokonaiskilpailussa Sarabit ylsivät sijalle 11. Perjantaina esittämällään vanneohjelmalla Sarabit suorittivat kuitenkin tiensä sunnuntainakilpailtaviin välinekohtaisiin finaaleihin.

Finaalissa nähtiin jo huomattavasti itsevarmempi joukkue. Joukkueen valmentaja Natalia Burmak oli onnistunut karistamaan tytöiltä suurimman jännityksen ja Sarabit onnistuivat ohjelmassaan oikein hyvin. Pisteet 13.850 olivat yli kaksi pistettä perjantaista korkeammat ja toivat Sarabeille finaalin 6. sijan. Sekä tytöt että valmentaja Natalia olivat varsin tyytyväisiä suoritukseen. Vannefinaalin ylivoimaiseen voittoon voimisteli Venäjän maajoukkue.

Sarabit joukkueessa voimistelevat Minttu Hänninen, Marina Senjuk, Cecilia Skyttä, Emmi Valkama ja Suvi Vartiainen.

Onnea Sarabeille hienosti sujuneesta ensimmäisesta kansainvälisestä kilpailusta!

Suomen Maajoukkue ja seuramme Emma Rantala kilpailivat niin ikään Miss Valentine -kilpailussa naisten FIG joukkuekilpailussa. Ensimmäisenä kilpailupäivänä maajoukkue esiintyi vanne-keilaohjelmallaan. Maajoukkueen ohjelmaan mahtui useampi virhe ja joukkue jatkoi kilpailua seuraavan päivän viiden pallon ohjelmalla 7. sijalta. Maajoukkue esiintyi lauantain kisassa upeasti ja keräsi pallo-ohjelmastaan huikeat pisteet 20.900! Tämän ansiosta maajoukkue nosti sijoitustaan huikeasti nousten kokonaiskilpailussa upeasti kolmannelle sijalle! Naisten maajoukkue kilpaili molemmilla välineillä sunnuntain finaalissa.

Suomen naisten maajoukkue voimisteli finaaleissa pronssia sekä pallo- että vanne-keilaohjelmillaan. Molemmissa ohjelmissa joukkue onnistui hyvin ja erityisesti vanne-keilaohjelma onnistui huomattavasti perjantaita paremmin. Pallo-ohjelmalla Emma Rantalan johtama joukkue keräsi 20.100 pistettä ja vanne-keilaohjelmasta joukkue sai 16.800 pistettä. Maajoukkue keräsi siis Miss Valentine kilpailusta hienot 3 pronssimitalia: kokonaiskilpailusta sekä molempien välineiden finaaleista!

Onnea!

Tulokset kokonaisuudessaa löytyvät täältä