Sarabit osallistuivat kansainväliseen Spring Cupiin pääsiäisenä

21.4.2019

Pääsiäisviikonloppuna 20.-21.4. voimistelijoitamme osallistui kansaiväliseen SC Vantaa Spring Cup 2019 kilpailuun Vantaalla. Kilpailusarjoina olivat yksilöiden A ja B ikäkausisarjat sekä lasten ja nuorten joukkuekilpailut.

Kaksipäiväiset kilpailut alkoivat seuramme osalta nuorten joukkueiden kilpailulla, jossa ensimmäisenä kilpailupäivänä kilpailtiin viiden vanteen ohjelmilla. Sarabit voimistelivat sarjassaan ainoana suomalaisena joukkueena pronssille. Sarabit esiintyvät vahvasti, vaikka ohjelmaan mahtuikin joitakin virheitä. Vanneohjelmasta pisteet olivat 13,233.

Nuorten joukkuekilpailu jatkui sunnuntaina viiden nauhan ohjelmalla. Nauhaohjelmallaan Sarabit voimistelivat upeasti hopealle pistein 11.200 ja yhteispisteillä 24.433 kiilasivat myös hopealle heti Venäjän Pietarin Team1 jälkeen. Sarabien taakse jäivät toinen Venäjän joukkue sekä Valkovenäjän joukkue.

Sarabit joukkueessa voimistelevat Cecilia Skyttä, Emmi Valkama, Marina Senjuk, Suvi Vartiainen ja Minttu Hänninen.

Lauantaina joukkuekilpailun jälkeen vuoroon pääsivät 2007A-sarjassa seuramme Nella Aaltonen ja Nea Civil. Molemmat tytöt esittivät lauantainkilpailupäivänä naru- ja pallo-ohjelmansa ja sunnuntaina jatkettiin keilaohjelmilla. Molempien tyttöjen naruohjelmissa oli vielä virheitä. Nellan pallo-ohjelma onnistui kolmiottelussa parhaiten. Nea Civil onnistui upeasti keilaohjelmallaan, josta keräsikin henkilökohtaiset ennätyspisteensä.

Yhteispisteillään 28.699 Nella Aaltonen sijoittui sijalle 16. (Naru 9., Pallo 7., Keilat 17.). Nea Civil oli yhteispisteillään 24.866 kilpailun 21. (Naru 13., Pallo 16., Keilat 13.)

Tulokset kokonaisuudessaan löytyvät täältä

Onnittelut Sarabit joukkueelle ja valmentaja Natalia Burmakille mitalimenestyksestä! Kiitos SC Vantaa hienoista kilpailujärjestelyistä.