Syksyn kilpailukausi polkaistu käyntiin C-sarjojen kilpailulla sekä Staralla Järvenpäässä

2.10.2023

Kuluneena viikonloppuna 30.9. polkaistiin käyntiin rytmisen voimistelun syksyn kilpailukausi C-sarjojen kotikisoilla Järvenpäässä. 

Kilpailun yhteydessä järjestettiin myös Stara tapahtuma, jossa voimistelijat pääsivät kartuttamaan esiintymiskokemustaan. Starassa nähtiin iloisia voimistelijoita seuramme Nalat, Kiarat, Timonit sekä Sarabit ryhmistä sekä muista voimisteluseuroista. Stara tapahtumassa suorituksen päätteeksi jokainen osallistuja palkittiin Stara mitalein. 

Lauantai päivän kilpailut aloittivat 10 vuotiaiden sarja. Kilpailuun osallistui neljä seuramme voimistelijaa Sarabit sekä Kiarat ryhmistä. Sarabit ryhmästä Anniina Vuorinen osallistui ensimmäisiin rytmisen voimistelun kilpailuihinsa pallo ohjelmallaan. Ohjelma sujui ensikertalaiselta hienosti ja tuloksena 3.kategoria. 

Kiarat ryhmästä 10 vuotiaiden sarjassa nähtiin myös ensikertalainen. Fanni Ylitalo osallistui ensimmäisiin kilpailuihinsa pallo ohjelmallaan. Ohjelma sujui jännityksestä huolimatta jo varmemmin kuin viikko sitten kisakatselmuksessa. Fannille kilpailusta tärkeää kilpailukokemusta sekä 4.kategoria. Kiarat ryhmästä samassa sarjassa kilpailivat myös Aada Haimilahti sekä Oona Nuutinen. Tytöille kilpailu oli kolmas urallaan ja ohjelmissa nähtiinkin jo hienoa kehitystä viime kauteen nähden. Sekä Aada että Oona ansaitsivat suorituksillaan 3.kategorian ja Oona palkittiin vielä sarjan tsemppari palkinnolla.

10v top.3.:

1. Vartiainen Moona, Olarin Voimistelijat pistein 9.000 ja 1.kategoria

2. Mozhelis Alisia, ESVOLI ja 2.kategoria

2. Olimpieva Diana, ESVOLI ja 2.kategoria

5.-10. Haimilahti Aada, Elise Järvenpää ja 3.kategoria

5.-10. Nuutinen Oona, Elise Järvenpää ja 3.kategoria

5.-10. Vuorinen Anniina, Elise Järvenpää ja 3.kategoria

11.-14. Ylitalo Fanni, Elise Järvenpää ja 4.kategoria


Seuraavaksi kilpailua jatkettiin 11-12 vuotiaiden 2-ottelulla, jossa Timonit ryhmästä Aada Särkivuori ja Ronja Reinikainen debytoivat pallo ohjelmilla sekä uusilla keila ohjelmillaan. Vaikeutetut pallo ohjelmat sekä uudet keilaohjelmat tuottivat vielä paljon jännitystä mutta niistä selvittiin kunnialla. Kehitystä aikaisempaan on nähtävissä hurjasti vaikka välineet eivät vielä aivan tulleet kiinni vaikeissa heitoissa. Sekä Aadalle että Ronjalle 2-ottelusta 4.kategoriat ja Ronja palkittiin vielä sarjan tsemppari palkinnolla.

11-12v 2-ottelu top.3.:

1. Shamrina Natalia, ESVOLI pistein 21.750 ja 1.kategoria

2. Peuhu Amelia, Eise pistein 18.800 ja 1.kategoria

3. Anoop Aarikha, ESVOLI pistein 18.300 ja 1.kategoria

18.-21. Reinikainen Ronja, Elise Järvenpää ja 4.kategoria

18.-21. Särkivuori Aada, Elise Järvenpää ja 4.kategoria


Päivän viimeisinä Elise Järvenpään voimistelijoina nuorten 1-otteluun osallistuivat Timonit ryhmästä Venny Hovi, Aurora Hauta-Aho sekä Unna Engström. Venny on kartottanut kilpailukokemusta jo puoli vuotta mutta Auroralle ja Unnalle kilpailut olivat uran ensimmäiset. Vaikka ohjelmat eivät vielä sujuneet täysin virheittä, selviytyivät sekä Venny että ensikertalaiset Aurora ja Unna ohjelmistaan hienosti jännityksestä huolimatta. Vennylle pallo ohjelmasta pisteet 5.400, Auroralle pallo ohjelmasta pisteet 3.450 ja Unnalle pallo ohjelmasta pisteet 6.500. Hienoa työtä tytöt!

Nuoret 1-ottelu top.3.:

1. Häggblom Alva, Elise Vantaa pistein 10.600

2. Boije Sofia, Elise pistein 10.000

3. Aaltonen Verna, Elise pistein 9.850

11. Engström Unna, Elise Järvenpää pistein 6.500

14. Hovi Venny, Elise Järvenpää pistein 5.400

16. Hauta-Aho Aurora, Elise Järvenpää pistein 3.450

Kilpailun tulokset kokonaisuudessaan luettavissa kisanetistä.

Paljon onnea kaikille seuramme voimistelijoille hienosta kilpailukauden aloituksesta sekä iloisille Starailijoille sekä tietysti voimistelijoiden valmentajat Nataliia Burmak, Vilma Lahtinen ja Elena Sagyndykova.

Onnittelut myös kaikille kilpailussa onnistuneille ja menestyneille voimistelijoille sekä heidän valmennustiimeille. 

Suuret kiitokset tuomareille sekä päätuomari Ege Soidlalle.

Suurimmat kiitokset myös Elise Järvenpään talkooväelle jotka mahdollistavat kilpailupäivän järjestelyt!