Ystävyyden ja Toivon kevätnäytös huipensi Elise - Järvenpään kevätkauden

17.5.2022


Kulunut viikonloppu oli varsin tapahtumarikas päivä, kun sunnuntaina 15.5. seuramme Elise - Järvenpää järjesti esiintymispäivän sekä koko seuran kevätnäytöksen.

Esiintymispäivässä kilpailuohjelmiaan esitti seuran kilpailevat ryhmät Sarabit, Sarafinat, Timonit sekä Nalat. Tapahtumassa nähtiin myös ensikertalaisia kun Keijut Rubiini ja -Safiiri ryhmien voimistelijat esiintyivät ensimmäistä kertaa vapaa ohjelmallaan yleisölle.

Kannustava ja lämminhenkinen tapahtuma onnistui hienosti ja rohkeille voimistelijoille muistoksi itsensä ylittämisestä mitalit!


Päivä jatkui myöhemmin koko seuran yhteisellä kevätnäytöksellä. Tällä kertaa näytös kantoi teemaa "Ystävyydestä ja Toivosta". Näytöksessä nähtiin toinen toistaan upeampia ohjelmia jotka kantoivat mm. nimiä Maailma ilman sotaa, Ystävyyden tanssi, Rauhaa lapsille, Hope at the end of the rainbow, Lahjoitetaan hyvyyttä sekä monta muuta. Kaunis, tunnelmallinen sekä lämminhenkinen näytös oli kaikinpuolin onnistunut.

Sunnuntain esiintymispäivän sekä kevätnäytöksen lipputuloista 25% lahjoitettiin Unicefin kautta Ukrainan hyväksi.

Näytöksen lopussa muistettiin keväällä menestyneitä, ryhmien tsemppareita sekä merkkisuoritusten onnistuneesti tehneitä voimistelijoita.


Pronssi merkin suorittaneet:

Aino Rahijärvi

Ronja Reinikainen

Sofia Kymenlahti

Unna Engström

Venny Hovi

Aada Haimilahti


Kulta merkin suorittaneet:

Emilia Vuorinen

Linnea Malinen


Timantti merkin suorittaneet:

Louna Virsunen (Voimisteluliitto palkitsee Timantti merkki pinssillä tulevissa rytmisen voimistelun SM-kilpailuissa)


Menestyksestä palkitut:

Nella Aaltonen ja Cecilia Skyttä -Menestys rytmisen voimistelun Pohjoismaiden mestaruuskilpailussa voittaen hopeaa duo/trio kilpailussa naisten sarjassa

Nea Civil ja Milla Partanen -Valinnasta Pohjoismaiden mestaruuskilpailuihin duo/trio kategoriassa (loukkaantumisen takia estyivät pääsystä osallistumaan kilpailuun)

Claudia Skyttä -Erinomaisesta suorituksesta 1.luokan kilpailussa (sija 11./106.)

Emilia Vuorinen -Erinomaisesta suorituksesta 2.luokan kilpailussa (sija 2.)

Louna Virsunen -Valinnasta Voimisteluliiton vuoden 2022 minirinkiin

Lidia Sein -Kilpailumenestyksestä Välinekilpailussa

Linnea Malinen -Kilpailumenestyksestä Välinekilpailussa

Valmentaja Nataliia Burmak -Palkinto uurastuksesta, pitkäjänteisestä työstä sekä menestyksestä Pohjoismaiden mestaruuskilpailussa

Näiden lisäksi seura palkitsi tsemppareita jokaisesta ryhmästä!


Suuret kiitokset kaikille voimistelijoille upeista esityksistä kevätnäytöksessä. Kiitos korvaamattomille valmentajille työpanoksestanne sekä kiitos vanhemmille lastenne harrastuksen mahdollistamisesta! Kiitos myös kaikille vapaaehtoisille talkoolaisille, jotka ovat mahdollistaneet seuran tapahtumat kevään aikana!


Valmennus- ja harrastekilparyhmät jatkavat harjoittelua vielä juhannukseen asti. Tsemppiä harjoitteluun sekä kevään viimeisiin kilpailuihin. Alkeis- ja harrasteryhmät suuntaavat nyt kesälomille. Mukavaa kesää ja nähdään taas syksyllä voimistelun merkeissä!